parallax background

اندازه گیری اکسیژن محلول در آب به روش وینکلر ( آزید-وینکلر )

۱۱ نکته برای انتخاب نام دامین ( دامنه )
آذر ۱۷, ۱۳۹۶

تست های شیمیایی

عنوان درس
اندازه گیری اکسیژن محلول در آب به روش وینکلر ( آزید-وینکلر )
اهداف آموزشی
پس از فرگیری این درس، شما می توانید فرمول ها را به راحتی بنویسید. محاسبات مربوطه را انجام دهید. مراحل اجرای تست را انجام دهید.
قابل استفاده برای
افرادی که اطلاعات پایه در باره نحوه ساخت محلول ها را دارا هستند و قصد دارند که میزان اکسیژن محلول در آب را به روش وینکلر اندازه گیری کنند. 
آزمون پایانی
به زودی اضافه می شود.

اکسیژن حل شده چیست و چرا اهمیت دارد؟

رودخانه، تولیدکننده و مصرف کننده اکسیژن است. رودخانه اکسیژن خود را از اتمسفر و از فتوسنتز گیاهان بدست می‌آورد. آبی که حرکت می کند نسبت به آب بدون حرکت اکسیژن بیشتری در خود حل می کند و نگه می دارد. اکسیژن آب به روش های مختلف کاهش می یابد از جمله حیوانات آبزی، تجزیه اکسیژن و واکنشهای شیمیایی مختلفی که اکسیژن مصرف می کنند.

آب رودخانه و پس آب کارخانه های تصفیه آب، اغلب دارای ترکیبات آلی است که توسط میکروارگانیسم هایی که اکسیژن مصرف می کنند تجزیه می شوند. میزان اکسیژن مصرفی توسط این ارگانیسمها که صرف تجزیه ترکیبات آلی می شود را (BOD (Biochemical Oxygen Demand می نامند. اکسیژن اندازه گیری شده در فرم انحلال یافته را (DO) می نامند.

در صورتی که اکسیژن مصرفی بیش از اکسیژن تولید شده باشد سطح اکسیژن انحلال یافته کاهش می یابد و باعث تضعیف و یا مرگ آبزیان حساس به اکسیژن می شود. میزان اکسیژن در فصول مختلف و ساعات مختلف شبانه روز متفاوت است. عوامل مختلفی در میزان DO تاثیر گذار است از جمله:  تغییر درجه حرارت و ارتفاع از سطح دریا.  آب سرد نسبت به آب گرم اکسیژن بیشتری در خود نگه می دارد (جدول ) و هر چه ارتفاع از سطح دریا بیشتر شود اکسیژن کمتری در آب باقی می ماند. در ساعات اولیه صبح روزهای گرم تابستان، حیوانات  آبزی از اکسیژن کمتری برخوردارند چون در این ساعات جریان آب کم و درجه حرارت آن زیاد و گیاهان تولید کننده اکسیژن کمترین فعالیت خود را دارند.

ملاحظات مربوط به نمونه گیری و تجهیزات

چون میزان اکسیژن در عمق های  مختلف آب متفاوت است، باید ساعت شبانه روز و عمق آب مشخص شود.DO را معمولاً به دو صورت گزارش می کنند. 1-میلی گرم در لیتر (mg/L) که عبارت است از میزان اکسیژن در یک لیتر آب 2- درصد اشباع که عبارت است از میزان اکسیژن در یک لیتر آب در مقایسه با میزان اکسیژنی که آب در آن درجه حرارت میتواند درون خود نگه دارد.

  متد وینکلر

در روش وینکلر باید بطری نمونه گیری را کاملاً با آب مورد آزمایش پر کرد چون وجود هوا در گردن بطری باعث خطا در آزمایش می شود.  با استفاده از یک سری از معرف ها اکسیژن انحلال یافته  فیکس می شود که حاصل آن یک محلول اسیدی است که تیتراسیون می‌شود. در جریان تیتراسیون  یک معرف به صورت قطره قطره اضافه می شود تا ترکیب فیکس شده اسیدی را خنثی کند و باعث تغییر رنگ محلول شود. نقطه پایان تست، نقطه ای است که تغییر رنگ اتفاق می افتد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوزده − یک =